close
Worimex Co. Kombi Yedek Parça Sirkülasyon Pompası Nasıl Çalışır?

Sirkülasyon Pompası Nasıl Çalışır?

SİRKÜLASYON POMPASI NASIL ÇALIŞIR?

Sıcak su sirkülasyon pompaları, evinizin sıcak su besleme hattında sürekli sıcak su akışı oluşturarak, mekanik enerji ve yer çekimi kombinasyonu ile çalışır. Musluklara sıcak su akışını hızlandırır ve soğuk suyu kazana iter. Peki sıcak su devridaim pompalarının faydaları nelerdir:

1) Para tasarrufu: Sıcak su devridaim sistemi su kullanımını önemli oranda azaltır. Bu da su faturanızda büyük oranda tasarruf anlamına gelir.

2) Kolaylık: Sıcak su beklemek ciddi manada sinir bozucu bir eylemdir. Bu sistemi evinizde, iş yerinizde veya herhangi başka bir yerde kullanmaya başladığınız andan itibaren para ve su tasarrufu yanında zaman tasarrufu da sağlamış olacaksınız.

3) Su tasarrufu: Muhtemelen sizin de birçoğuna rastladığınız su koruma kampanyalarından bildiğiniz gibi, tatlı su değerli bir kaynaktır. Sıcak su devridaim pompası, su israfını kontrol etmek için uygun maaliyetli bir araçtır.

Devridaim pompaları, birçok otel, hastane ve diğer birçok tesislerdeki armatürlerdir ve kullanıcılar bir musluğu açtıklarında anında sıcak su sağlar. Bu tür cihazlar yerinde olmazsa, kullanıcıların musluktan sıcak suyun akmasını beklemesi gerekir, bu da su israfına neden olur. Bu sorun özellikle suyun yetersiz olduğu yerlerde, büyük iş yerleri ve tesislerde endişe verici bir durum haline gelmektedir.

Devridaim pompalarında, borularda kalan sıcak su ısıtma için kazana geri gönderildiği için su israfı ortadan kaldırılır veya azaltılır. Sıcak su gerektiğinde borulardan dolaşır. Bir sıcak su sirkülasyon pompası genellikle en uzak lavabo armatürüne monte edilir ve soğuk su borusu hattına bağlanır. Ev kullanımı için modeller, korozyonu önlemek için bronzdan yapılmıştır. Çünkü borulardan akan oksijenli su paslanmaya neden olabilir.

 

Sıcak Su Devridaim Pompasının Çalışma Prensibi

Evlerde bulunun sirkülasyon pompaları, sadece elektrikle çalışan santrifüj pompalardır. Tipik bir pompanın üç bileşeni vardır:

1) Destek Yatakları

2) Motor Rotoru

3) Pompa Çarkı

Motor, pervaneyi döndüren motordur ve bu da borulara su gönderir ve çeker. Pervane kanatları bükülmüş ve türbin gibi çalışan bir çarktır. Motor açıldığında çok sayıda devir üretir, soğutulmuş suyu ısıtma için kazana hızla gönderir, aynı zamanda ısıtılmış suyu armatürün içine çeker. Parçalarını ve bileşenlerini korumak için motor, su itici malzeme ile sarılır. Bazen kaynaktan gelen su kireçli olabilir ve bu durum zamanla sirkülasyon pompasına zarar verebilir. Bunun önlenmesi için su girişinde tortu tutucu kullanılmalıdır. Sirkülasyondaki küçük boyutlu parçacıkları bile tortu tutucu sayesinde ayırabilen Caleffi markasının çok çeşitli ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Evde kullanıma yönelik pompalar, standart sıhhi tesisat sistemlerinin yanına rahatça sığacak kadar küçükken, endüstriyel kullanım türlerinde, genellikle ısıtıcılara veya kazanlara yakın monte edilmiş ayrı ayrı yerleştirilmiş motorlar bulunur.

 

Sıcak Su Sirkülasyon Pompa Türleri

Sıcaklık kontrollü sıcak su sirkülasyon pompaları sofistike sistemlerdir. Sensörler, bir musluk açıldığında tahliye edilen suyun sıcaklığını kontrol eder. Suyun sıcaklığı belirlenen bir seviyenin altına düşerse, bir solenoidle çalışan valf etkinleştirilir ve suyu tekrar sirkülasyon pompasına geri gönderir. Aynı zamanda valf, pompanın motorunu açan merkezi bir devre kartını etkinleştirir. Pompanın pervanesi tarafından üretilen ittirme hareketi, suyu filtreleneceği kartuş filtrasyon sistemine doğru ve daha sonra ısıtma için kazana iter.

Sıcak suyun yalnızca gerektiğinde kullanılabilir olmasını sağlamak için pompayı aralıklarla açılıp kapanacak şekilde programlayabileceğiniz modeller de vardır. Bu tür pompalar aynı zamanda ev sahibi için tasarruf anlamına gelen minimum enerji tüketir. Pompalar sadece belirtilen zamanlarda etkinleştirildiği için borulardaki ısı kaybı ortadan kaldırılır.

Bültenimize Abone Ol.

Eposta adresinizi yazarak bültenlerimizi takip edebilirsiniz.

Copyright © 2017 - 2022 Worimex Co, Tüm Hakları Saklıdır.