close
Worimex Co. Kombi Yedek Parça Sirkülasyon Pompası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sirkülasyon Pompası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SİRKÜLASYON POMPASI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sıcak su, çoğumuzun pek de üstüne düşmediği modern bir rahatlıktır. Bununla birlikte, musluktan çıkan suyun ısınması için birkaç dakika beklemek zorunda kaldıysanız, sıcak su sirkülasyon pompaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Bu tür sistemler, yalnızca aradığınızda musluğunuza sıcak su göndermekten ziyade, musluktan hemen çıkmaya hazır her zaman sabit bir sıcak su kaynağı olmasını sağlar.

Sıcak su elde etmek için birkaç dakika beklemek, her şeyden daha rahatsız edici olsa da, oldukça israfcı da olabilir. Kullanılmayan soğuk suyu bahçenizde veya evinizin başka bir yerinde yeniden kullanmak için bir kovada toplamazsanız, hepsi drenajdan aşağı doğru gider. Sıcak su devridaim pompasıyla, borularınızda oturan soğuk su, su ısıtıcısına geri dönecek ve musluğa yeni sıcak su getirecek, böylece sıcak suyunuz her zaman hazır olacaktır.

Yurtdışında sirkülasyon pompasının kullanımı gittikçe yaygın bir tutum haline gelmiştir. Örneğin Kaliforniya’da sık sık yaşanan kuraklık ve su kısıtlamaları nedeniyle musluk eğer evdeki kombi veya herhangi bir su ısıtıcısına 50 metreden daha uzaksa, sıcak su sirkülasyon pompası zorunlu hale getirilmektedir. Bu politikanın amacı, ev sahipleri sıcak suyun gelmesini beklerken su israfı yapmalarını önlemektir. Eviniz eski olsa veya ülkemizde bu tip bir uygulama zorunlu olmasa dahi sirkülasyon sistemine geçiş yapmak yine de çok iyi bir fikirdir. İşte bu konu hakkında bilmeniz gerekenler:

Soğuk Su Neden Sıcak Su Musluğundan Geliyor?

Evinizde ki lavabolarda genellikle sıcak ve soğuk su için ayrı iki başlık bulunmaktadır ya da tek musluk başlığını sağa ve sola çevirerek yine aynı işlemi yapmaktasınızdır. Peki neden su ısınmadan önce sıcak su musluğunu çevirince soğuk su elde ediyorsunuz? Cevap, borularda kalan suyun zamanla soğumasından kaynaklanmaktadır.

Sıcak su musluğunu en son ihtiyaç duyduğunuzda çalıştırdığınızda, musluğu kapatır kapatmaz su kapanır. Anacak sıcak su borular içinde hala seyahat etmek zorunda kalır. Musluğu kapattığınızda, içerdeki sıcak suyun gideceği hiçbir yer olmaz ve bu yüzden sadece borularda durmak zorunda kalır. Böylece zamanla sıcak su, borularınızda soğuk suyu geride bırakarak ısısını yavaş yavaş kaybeder. Ardından bir dahaki sefere sıcak suyu açtığınızda borulardaki soğuk su, sıcak su gelmeden önce borulardan çıkış yapmak zorunda kalır. Bu, musluğu açtıktan sonra yaklaşık bir dakika boyunca hissettiğiniz soğuk sudur. Sıcak su, kombiden musluğa doğru yol almak için yeterli zamana sahip olduğunda, tüm soğuk suyu yol boyunca zorlar ve siz ihtiyacınız olan sıcak suyu alırsınız. Kombi ve musluk arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa, sıcak suyun size ulaşması o kadar uzun sürer ve bu süreçte daha fazla su harcarsınız.

Sirkülasyon Pompaları ile Su Tasarrufu

Sıcak su sirkülasyon pompalarının en belirgin yararı, evinizdeki her lavabodan neredeyse anında sıcak suya erişebilmeniz olsa da, aynı zamanda çok fazla su tasarrufu sağlayacaksınız. Evinizi yeni yaptırıyorsanız veya alt yapısını yeniliyorsanız, sistemde daha büyük çaplı borular kullanmak muadillerine göre daha fazla su taşıyacağı için oldukça tasarruflu bir tutum olacaktır.

Sirkülasyon pompası hakkında daha fazla bilgi edinmek ve evinize en uygun cihazı seçmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

    

Bültenimize Abone Ol.

Eposta adresinizi yazarak bültenlerimizi takip edebilirsiniz.

Copyright © 2017 - 2022 Worimex Co, Tüm Hakları Saklıdır.