close
Worimex Co. Kombi Yedek Parça Endüstriyel Ürün Tedariği Salgından Nasıl Etkilendi?

Endüstriyel Ürün Tedariği Salgından Nasıl Etkilendi?

Endüstriyel Ürün Tedariği Salgından Nasıl Etkilendi?

Küresel ve yerel üretim dengelerini etkileyen endüstriyel üretim dinamiklerinde ortaya çıkan gelişmeler, geleceğin iş dünyası ve üretici – tüketici arasındaki ilişki konusunda belirleyici olarak kabul ediliyor. İnovasyonun her sektörde kaçınılmaz olması ile birlikte ortaya çıkan Endüstri 4.0, temellerini sağlam bir zemine atmış olsa da son dönemlerdeki global ekonomi sarsıntısından nasibini aldı. Endüstriyel üretim merkezlerinin farklı lokasyonlara dağılması ise endüstriyel ürün tedarikinin geleceği hakkında soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. Küresel korona virüs salgını ile birlikte derin bir bilinmezliğin içine giren dünya ekonomisinde, olumsuz gelişmeler ile birlikte olumlu gelişmeler de yaşanırken endüstriyel ürün ithalat ve ihracatı, bu gelişmelerden nasıl etkilenecek?

 

Endüstriyel Ürün Tedarik Zincirinde Türkiye’nin Yeri Nerede?

Önce Çin’in diğer ülkelere kapanması, ardından neredeyse tüm ülkelerin birbirine kapanması, uluslararası ticareti sekteye uğrattı. Dolayısıyla bu durumdan, güncel global ekonomide söz sahibi olan endüstriyel ürünler de etkilendi. Endüstriyel ürün tedariki kimi zaman zorlaşsa da karşılıklı anlaşmalar ve tedbirlerle düzene sokulması hedefleniyor. Endüstriyel üretimin tedarik zinciri önemli halkalarını kaybederken yeni halkalar eklendi ve bunlardan birisi de Türkiye oldu. Fakat alınan tüm önlemlere rağmen değer kaybeden Türk Lirası, Türkiye’nin bağlı olduğu endüstriyel ürün tedarik zincirinde tarafları muallakta bıraktı. Piyasadaki istikrarını korumayı başaran ve hacmini büyütmeye devam eden sektörler ise ticari anlamda bir güven ortamı oluşturdu. Korona virüs salgını dönemi özelinde hareketlilik kazanan sektörler baz alındığında ise dezenfeksiyon ve solunum cihazları ile birlikte sağlık ürünleri için de endüstriyel tedarik zincirinin en önemli halkalarından birisi Türkiye oldu.

 

Endüstri 4.0’ın Endüstriyel Ürünleri Hangi Sektörde?

Dünya genelindeki endüstriyel gelişmeler ise korona virüs salgının var ettiği krizi fırsata çevirme çalışmaları ile devam ediyor. 4. Sanayi Devrimi olarak da kabul edilen Endüstri 4.0’ın verimliliğinin ve sağlamlığının daha net anlaşılması, endüstriyel ürün tedarik zincirine yepyeni sektörler ekliyor. Bilişim teknolojilerinin pek çok fiziksel sektörün içerisine girmiş olması, bu teknolojilerin endüstri ile birleşmesini kaçınılmaz kılıyor. Endüstriyel ürün anlayışının da değiştiği ortamlarda ortaya çıkan Pazar yerleri ise tedarik zincirine bir bir eklenmeye devam ediyor. Yazılımlar ve donanımların bir arada tutulma zorunluluğu ile de endüstriyel ürün yelpazesi genişlemeye devam ediyor.

 

Endüstriyel Ürün Tedariğinde Değişen Dinamikler

Çin, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ekonomilerin dinamiklerinin dalgalanmasının ardından pazar yerlerinin de değişmesi endüstriyel ürün tedarikinde ortaya çıkan bir başka gelişme oldu. Otomotiv firmalarının üretim yaptığı ve yedek parça temin ettiği ülkelerin farklı olması ve bir anda üretimin durma noktasına gelmesi, sektörün endüstriyel ürünlerinin tedarik zincirlerini de kopardı. Farklı pazarların imdada yetişmesi ile birlikte istikrarsız bir tablo oluştu. Öyle ki Avrupa pazarında üretim ve satış bandı, geçen yılın aynı dönemlerine göre ciddi anlamda daraldı. Türkiye’de ise yılın ilk iki ayında hızlı bir şekilde artış gösteren pazar, yavaşça gerilemeye devam ediyor. Artış ve gerileme gösteren sektörlerin değişkenliği de farklı pazarları harekete geçirmiş durumda. Sağlık ve hijyen ürünleri sektöründe oluşan hareketlilik, endüstriye ürün tedarik zincirinin bu halkasını güçlendirdi.

Bültenimize Abone Ol.

Eposta adresinizi yazarak bültenlerimizi takip edebilirsiniz.

Copyright © 2017 - 2022 Worimex Co, Tüm Hakları Saklıdır.