close
Worimex Co. Kombi Yedek Parça Çevre Koruma Günü Kutlu Olsun!

Çevre Koruma Günü Kutlu Olsun!

Çevre bilincini oluşturmak, toplumun en küçük katmanı olan aileden başlayarak, eğitimcilere, yerel yöneticilere ve vatandaşlara kadar toplumun her kesimi ve her yaştaki insanı ilgilendiren önemli bir misyon yüklemektedir. Geleceği düşünen her birey çevreyi temiz tutmalı ve koruyup kollamalıdır.

Gelecek kuşakların temiz su içmeleri, temiz havayı solumaları, çocuklarımızın kırlarda rahatça koşup oynayabilmeleri, topraklardan bol ve bereketli ürün alabilmeleri için tüm insanların fert olarak veya örgütlü bir şekilde mücadele etmeleri gerekmektedir.

Çevreyi temiz tutmanın yolu çevre bilincinin halk nezdinde de kabul görmesi ve oluşmasından ve de bireysel sorumluluk duygusundan geçer.


Enerji Verimli Duca Sirkülasyon Pompası İle Ne Kadar Tasarruf Sağlanır?

Sirkülasyon pompaları yeni bir teknoloji değildir. Yıllardır restoranlarda ve üst düzey otellerde kullanılmıştır. Ancak nispeten yakın zamanda ev sahipleri bu kolaylık ve tasarruftan faydalanmaya başlamışlardır.

 

Sirkülasyon Pompası Nedir?

Neden Bunlardan Birine İhtiyacım Var?

Evsel sıcak su sirkülasyon pompası, sıcak suyun sirkülasyonu için kullanılır. Böylece herhangi bir musluk veya duş, talep üzerine anında sıcak su sağlar. Bu sistemler sıcak suyu yavaş yavaş sıcak su borularına ve su ısıtıcısına, özel bir hattan veya soğuk su hattından geri pompalar.

Sirkülasyon pompasının sağladığı tasarruftan bahsetmeden önce faydalarından bahsederek konuya daha geniş perspektiften bakalım:

-Kurulum Kolaylığı: Sirkülasyon pompalarının montajı oldukça kolaydır. Özel izin veya araç gerektirmez. Ev tesisat sistemleri için özel olarak tasarlanmış birçok modeli vardır.

-Ürün Yelpazesinin Fazlalığı: Birçok üretici ve seçenek mevcuttur. (Enerji verimli su devridaim pompa seçenekleri için bizimle iletişime geçin.)

-Kolaylık: Musluk açıldığında neredeyse anında sıcak su mevcut durumdadır. Anında sıcak suya sahip olmanın rahatlığı, ev sahipleri için çok çekici bir durumdur.

-Kullanım Kolaylığı: Çoğu sirkülasyon pompasının kullanımı çok kolaydır. Ayarlandıktan sonra nadiren herhangi bir ayar yapmanız gerekir.

-Su Tasarrufu: Sıcak su neredeyse anında verildiğinden daha az su israfı olur. Suyun yetersiz olduğu anlarda bu durum daha da önem arz etmektedir. Enerji verimli su devridaim pompası, her yıl önemli miktarda su tasarrufu sağlar.

 

Gelelim asıl konumuza: Sirkülasyon Pompası Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Bu durumu sorun odaklı bir yol çizerek anlatmak gerekirse; bilindiği gibi evler çok su harcamaktadır. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir evin sıcak suyun hazır hale gelmesini beklerken akıttığı su miktarı, yıllık akıtılan su miktarının yaklaşık %9’unu oluşturmaktadır. İşte hal böyleyken su devridaim pompası hayat kurtarır nitelikte olacaktır. Tiraj pompası olmayan tek yönlü tesisatlı tipik evlerde musluk kapatıldıktan sonra borularda kalan sıcak su, bir dahaki sefere musluk açılana kadar soğur. Ev sistemine bir sirkülatör pompası ekleyerek soğuk suyun soğuk su hattı üzerinden ısıtıcıya geri sirküle edilmesini ve bekleme sırasında su israfı olmamasını sağlayabilirsiniz.

 

Sirkülasyon Pompası isteğe bağlı olarak üç farklı şekilde etkinlik sağlayabilir:

1) Sabah ve akşam veya sıcak suyun gerekli görüldüğü zamanlarda evdeki sıcak suyu korumak için bir zamanlayıcı ve termostat kullanılan sirkülasyon pompasıdır. Kullanıcı örneğin sabah 06:00 ve akşam 17:00 saatlerinde sıcak su istemektedir. Buna göre zamanlayıcı ayarlar ve belirlediği saatlerde sıcak suyu hazır olur.

2) Kullanıcının gerektiğinde pompayı bir düğmeye veya uzaktan algılayıcıya basarak manuel olarak etkinleştirdiği sirkülasyon pompasıdır.

3) Sirkülasyon pompasının hareket sensörleri tarafından etkinleştirilmesidir.

Her üç etkinleştirme yönteminde de, pompa ucundaki sıcak su hattındaki sıcaklık sensörleri, pompanın suyun ne zaman sıcak olduğunu bilmesini sağlar ve böylece pompayı otomatik olarak kapatır ve sıcak suyun soğuk su hatlarına pompalanmasını önler.

Ortalama bir ailenin yıllık su tüketimi 350 m³ civarındadır. Sıcak su sirkülasyon pompası ile 10 yılda yaklaşık 460 m³ civarında su tasarrufu sağlarsınız. Bu da yaklaşık olarak  10 yüzme havuzuna eş değerdir. Tasarruflara dayanarak sirkülasyon pompasının faydaları tamamen finansal değer olarak ele alınmamalıdır. Belki de bazıları için önemli olan duşu açtıktan sonra beklemeden sıcak suya erişmenin rahatlık değeridir.

Kuraklığın her geçen yıl arttığı şu dönemde su tasarrufu, aslında bu faydalardan daha fazlasıdır. Su tasarrufu, zaman tasarrufu, konforu arttırma ve fark yarattığınızı bilmenin memnuniyeti ile su sirkülasyon pompası “Neden bunlardan birine henüz sahip değilim?” sorusunu sormanıza neden olabilir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

 

          

Bültenimize Abone Ol.

Eposta adresinizi yazarak bültenlerimizi takip edebilirsiniz.

Copyright © 2017 - 2022 Worimex Co, Tüm Hakları Saklıdır.